2012 Junior Handicaps

Congratulations to all our finalists and to all who participated in the competition this year.  All of you played in such a sporting manner which made my job so easy!

A big thank you to Catherine Keane and all the Junior Committee for their dedicated help on the Finals Day.  Thanks especially to Eileen Healy and Edel McGovern who did an amazing BBQ for us all.  The burgers were delicious.  Thank you to Karen Gannon for organising all the teas and to Elaine and Veronica for all their help.

Thanks also to all the mums for baking such lovely cakes.  The cakes are getting better by the year.

As usual, my biggest thanks to Anne Crossan.  Anne has the notice board so organised for all of us – she is responsible for all the valuable information and photos on the Junior Notice Board – the Best Junior Notice Board of all the Clubs.  A final thanks to Craig and Simon for all their help.

It was great to see so many new kids entering our Handicaps and being involved in our Club.  Congratulations to all those who became winners for their first time!  I am always delighted to see new members becoming new winners.  And I hope all our new members will continue to play throughout the summer!

So, keep playing all of you!  The Championship is starting on 23rd July – get your entry forms in.

Thank you

Adrienne

 

EVENT       WINNER   RUNNER-UP
 
Under 18    Boys Singles   Tim Stokes   Hugo Donnellan
             
     Girls Singles   Juliette O’Flynn   Caoimhe O’Connor
             
    Boys Doubles   Adam McGovern & Tim Stokes   Mark Earle & Hugo Donnellan
             
    Girls Doubles   Amy McGovern & Juliette O’Flynn   Rachel Norton & Caoimhe O’Connor
             
    Mixed Doubles   Rachel Norton & Adam McGovern   Caoimhe O’Connor Ciaran Heuze
             
Under 14    Boys Singles   David Keane   Adam McGovern
             
     Girls Singles   Amy McGovern   Rachel Norton
             
Under 12    Boys Singles   Matthew Earle   Alex Boyne
             
     Girls Singles   Rachel Hartnett   Lucy Coulter Smith
             
    Boys Doubles   Caetonia Faria & Ben McCarthy   Mark Foster & Jack Rowan
             
    Girls Doubles   Suzanne Cullen & Sarah Healy   Lucy Coulter Smith & Rachel Hartnett
             
    Mixed Doubles   Sarah Healy & Mark Foster   Anna Foster & Scott Ruttle
             
Under 10    Boys Singles   Harry Kelly   Matthew McCarthy
             
     Girls Singles   Suzanne Cullen   Nicole O’Connell
             
Plate Winner   Girls   Lucy Rice    
             
Plate Winner   Boys   Mark Earle    

SPORTING GIRL JUNIOR OF THE HANDICAPS – ANNA SCHWER

SPORTING BOY JUNIOR OF THE HANDICAPS  – SAM McGANNON